м. ТЕРНОПІЛЬ
вул.Живова 9 (2-й поверх)
(097)636-06-15
 
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon

  Статті

  Тактичні та балістичні окуляри як елемент екіпіровки

  27.03.2015

  Сучасна армія давно вже не обходиться без засобів захисту тих
  чи інших частин тіла. І якщо американські солдати вже у всю
  екіпіруються засобами захисту очей і кистей рук, то наша армія тільки
  думає над цим питанням, і таких «засобів безпеки» простому
  солдату-срочнику не бачити як вух без дзеркала. Куди простіше контрактнику.

  Ні, звичайно, він не отримає таке спорядження на складі, однак може
  придбати його сам, адже нові очі або пальці в магазині не купиш ні за
  які гроші. Поки ми тільки поговоримо про засіб захисту очей - тактичні
  або балістичні окуляри.

  Тактичні та балістичні окуляри як елемент екіпіровки

  Як показує практика, «забити» очі сміттям навіть під час навчань
  дуже просто, що вже говорити про справжній бій. Пісок, осколки
  каменю або цегли, бризги води чи грязі - все це дуже часто
  виявляється в очах в самий невідповідний момент. Ось тут і приходить
  на допомогу захист очей у вигляді окулярів.

  Чим же відрізняються тактичні окуляри від балістичних?
  Крім форми практично нічим. Тактичні окуляри практично не
  застосовуються в повсякденному носінні, так як вони дуже великі,
  мають кріплення на гумці, щільно прилягають до обличчя і одягаються
  тільки на час проведення операції. Лінзи таких окулярів в 95%
  випадків не мають тонування або пофарбовані в жовтий колір
  для збільшення сприйняття навколишніх предметів.

  Тактичні та балістичні окуляри як елемент екіпіровки
  Тактичні та балістичні окуляри як елемент екіпіровки
  Тактичні та балістичні окуляри як елемент екіпіровки

  Балістичні окуляри придатні і для повсякденного носіння. За формою вони нагадують спортивні і часто лінзи в них тоновані. Якщо ваші фірмові окуляри, то в комплекті зазвичай постачають змінні лінзи різного тонування або без них.

  Часто люди плутають прості захисні окуляри з балістичними з-за схожим маркуванням. Така плутанина може не тільки коштувати вам око, але і життя. Вся справа в тому, що як в тактичних, так і в балістичних окулярах замість простого скла або пластику використовується полікарбонат. Він настільки міцний, що може витримувати навантаження від 200 до 500 кілоджоулів на метр квадратний, що приблизно в 250 разів міцніше будь-якого скла (сапфірове не в рахунок) і не втрачає своїх властивостей протягом 15 років.

  Так от, товщина лінз балістичних окулярів становить до 2,5 мм і навіть більше, чого вистачає зупинити кулю калібру .22LR, або швидкісний осколок. Від прямого попадання, звичайно, не врятує (якщо тільки це не дріб), але швидкісні дрібні осколки вам будуть не страшні. Ось наочний приклад захисту:

  Тактичні та балістичні окуляри як елемент екіпіровки
  Тактичні та балістичні окуляри як елемент екіпіровки
  Тактичні та балістичні окуляри як елемент екіпіровки

  Все ще хочете заощадити на захист очей?  Для початку трохи про стандарти захисту.

  Багато покупців помилково інтерпретують маркування рами або лінзи «Z87» як доказ приналежності окулярів до балістичних. Насправді маркування «Z87» або «Z87+» вказує, що окуляри були протестовані згідно стандартам ANSI Z87.1-2003 High Impact і ANSI/ISEA Z87.1-2010 і відносяться до класу екіпіровки для промислової безпеки. І хоча військові використовують кілька тестів, аналогічних стандарту Z87.1, їхні вимоги сильно відрізняються.

  ANSI Z87.1 передбачає три види тестів:
  - тест на стримування пробивної сили (Penetration test: удар сталевим предметом вагою 44,2 грама з висоти 127 см);
  - здатність витримувати удари частинками великої маси (High mass impact test: удар сталевим конусом вагою 500 грам, кинутим з висоти 127 см);
  - високошвидкісний тест (High Velocity Impact: сталева кулька 6,35 мм летить зі швидкістю 45 м/с).

  Існують два основних військових балістичних стандарти, що використовуються для тестування: MIL-PRF-31013 (очки) та MIL-DTL-43511D (маски). Крім усього іншого, лінзи, які пройшли стандарт MIL-PRF-31013, повинні витримувати попадання дробинки диаметром3,81 мм зі швидкістю 200 м/с. Стандарт MIL-DTL-43511D встановлює, що скла маски повинні витримувати попадання кулі 22 калібру (5,58 мм), що летить зі швидкістю 170 м/с. Як ви бачите, різниця між «цивільним» і армійським стандартом суттєва.

  Почнемо, мабуть, з тактичних окулярів. Одним з найбільш доступних брендів є Smith Optics Elite. Їх очки Boogie Regulator Goggle відносно недорогі (приблизно 40$) і досить якісні.

  Тактичні та балістичні окуляри як елемент екіпіровки

  Вони не мають тонування, і лінзи, на жаль, не змінні. Окуляри забезпечують повний захист очей від осколків і фрагментів, що летять на швидкості 170 м/с відповідно до вимог військового стандарту MIL-DTL-43511D, а також захист по стандарту безпеки ANSI Z87.1., при цьому забезпечують повний захист від ультрафіолетових променів UV-A і UV-B Є досить ефективна система вентиляції, яка діє тільки коли ви рухаєтеся і абсолютно даремна на легкому холоді, коли ви без руху.

  Незважаючи на те, що гумка досить вузька, вона зовсім не дихає і шкіра під нею в сильну спеку свербить, тому окуляри доцільніше використовувати разом із шоломом. Поролонова прокладка дуже тонка, що дозволяє використовувати окуляри навіть при стрільбі з допомогою оптичного прицілу, але при ударі по склу енергія практично не гаситься і ваше обличчя відчуває все в повній мірі.

  Окуляри простіші і конструктивніші, але багатшиі комплектацією, ExoShield від Revision Eyewear конструктивно не відрізняються від свого попередника - та ж полікарбонатна лінза стандарту ANSI Z87.1 і U. S. military (MILDTL-43511D, clause 3.5.10 and MIL-PRF-31013, clause 3.5.1.1). Спеціальне покриття лінз окулярів так само надають захист від ультрафіолетових променів (UV-A, UV-B і UV-C). Вартість комплекту тактичних окулярів Revision ExoShield складає близько 50$, при цьому в комплект поставки входять як самі тактичні окуляри з еластичним чохлом, так і жорсткий чохол на блискавці і антизапотівайкою, якої, на жаль, вистачає тільки на три-чотири місяці активного використання.

  Тактичні та балістичні окуляри як елемент екіпіровки

  Найдорожчий і, мабуть, самий цікавий з представників тактичних окулярів це TurboFan від Eye Safety Systems, Inc.(ESS). Тут все по-дорослому. Перше, це антибактеріальна прокладка OpFoam, яка не дозволяє свербіти шкірі навколо очей у спеку, та й висип від тривалого носіння практично не з'являється, така прокладка стала обов'язковою для всіх балістичних окулярів моделі ESS Profile з 2007 року.

  Друге - це невеликий керований витяжний вентилятор, який є основним і ключовим перевагою  серії TurboFan. Ці окуляри на сьогоднішній день одні з найпопулярніших серед професіоналів, створені за стандартом U. S. Special Forces, вони мають балістичну лінзу з полікарбонату товщиною2.8 мм, що забезпечує досить надійний захист очей від осколків та повний захист ультрафіолетових променів, згідно стандартам ANSI Z87.1-2010, MIL-DTL-43511D і CE EN 166.

  Крім цього в окуляри вмонтована система фільтрації від пилу і піску, що дозволить вам особливо не турбуватися їх протиранням з середини під час бою (особливо в приміщеннях, де повно їдкого гіпсового пилу). Всі окуляри сумісні з приладами нічного бачення і більшістю кріплень на захисних шоломах. Ще одна перевага окулярів - змінні лінзи.

  У комплекті поставки йде еластичний чохол чорного кольору, захисний чохол білого кольору із змінною димчастою лінзою (сам чохол може використовуватися як для протирання , в результаті чого стає брудно-сірим через тиждень), самі окуляри з прозорою лінзою, захисним чохлом-рукавом, еластичним фіксуючим ремінцем шириной35 мм системою вентиляції. Ось лише батарейки виробник забув покласти. Сам вентилятор розташований над переніссям і відмінно захищений. Пульт управління з відсіком під елемент живлення розташований збоку праворуч, а проводка прокладена всередині ремінця і захищена більш щільною тканиною.

  Сам вентилятор має дві швидкості роботи (загальний і посилений), які перемикаються послідовно однією кнопкою, і виконує роль «витяжки» гарячого вологого повітря зсередини, замість якого через нижні отвори надходить холодне. Моторчик вентилятор дуже економічний і здатний пропрацювати в звичайному режимі сто п'ятдесят годин від однієї батареї класу АА. З мінусів можна відзначити тільки гучність роботи вентилятора в посиленому режимі, хоча такий недолік в умовах бою неістотний. Ціна, звичайно, кусається, хоча чого ви хотіли від професійної речі - 180$.

  Тактичні та балістичні окуляри як елемент екіпіровки
  Тактичні та балістичні окуляри як елемент екіпіровки
  Тактичні та балістичні окуляри як елемент екіпіровки

  Балістичні окуляри більш поширені, так як ними користуються не тільки військові, але і поліція разом з професійними стрілками. Відповідно і вибір популярних моделей тут побільше, як і ціновий діапазон.

  Очки Prospect Tactical від Smith Optics Elite найдоступніші з професійних. Полікарбонатні лінзи захисних окулярів виготовлені і випробувані у відповідності зі стандартами захисту ANSI Z87.1 і MIL-PRF-31013. Крім захисту від дробу і невеликих уламків, що захищають очі від впливу ультрафіолетових променів (UV-A, UV-B, UV-C).

  Проте найприємніше те, що оправа окулярів виконана з міцного, гнучкого і легкого балістичного нейлону з гумовими вставками, які не дозволяють окулярам ковзати по шкірі, завдяки чому вони не попадають під час різкого ривка або падіння. Комфортність посадки на переніссі средненькая, та й дизайн не дуже. Змінних тонованих лінз не передбачено, зате на вибір пропонують п'ять кольорів «стокових» лінз - Gray, Ignitor, Clear, Polarized Gray, Polarized Brown, що дуже непогано для окулярів ціною 80$.

  Тактичні та балістичні окуляри як елемент екіпіровки
  Тактичні та балістичні окуляри як елемент екіпіровки

   

  Для любителів більш спортивного дизайну відмінно підійдуть окуляри балістичні 5.11 Tactical Burner Full Frame Polarized. Оправа виконана з надлегкого, міцного і стійкого до ультрафіолетового випромінювання полімерного матеріалу Grilamid™ TR-90. У комплекті так само йдуть поляризовані лінзи забезпечують балістичну захист у відповідності зі стандартом ANSI Z87.1-2003 & EN 166 (F) High Velocity Impact Safety & Optical Std.

  При цьому всі лінзи мають додаткове покриття T-Shell, яка захищає їх від подряпин і тріщин. Комплект взагалі вражаючий: еластична фіксуюча гумка, жорсткий та м'який чохол, оправа три види лінз. За всі 100$ що дуже небагато за такий якісний товар знаменитого бренду.

  Тактичні та балістичні окуляри як елемент екіпіровки

  Однак найзручнішими з дешевих балістичних очок я вважаю Revision StingerHawk. Мають класичний для балістичних окулярів дизайн вони відмінно «сидять» на носі і не мішають дужками під шоломом. Полікарбонатні лінзи окулярів забезпечують повний захист від ультрафіолетових променів, а також механічних пошкоджень (ANSI Z87.1-2010, EN 166, EN 170, EN 172, MIL-PRF-31013 3.5.1.1 і MIL-DTL43511D 3.5.10). Низькопрофільний дизайн дозволяє їх використовувати разом з закритими шоломами та навушниками. Ще однією перевагою є система швидкої зміни лінз, яка дуже зручна, якщо ви часто пересуваєтеся як у приміщеннях, так і на вулиці.

  Окуляри пропонуються в трьох варіантах комплектації: StingerHawk U. S. Military Kit (окуляри з димчастим лінзою, знімна прозора лінза, протирання і жорсткий чохол) вартістю -100$, StingerHawk Deluxe і StingerHawk shooter's Kit вартістю 130$. Останні два комплекти комплектуються трьома лінзами (жовта/синя, димчаста і прозора), жорстким чохлом, еластичним чохлом для лінз і протиранням. Вартість одне лінзи - 26 $.

  Тактичні та балістичні окуляри як елемент екіпіровки
  Тактичні та балістичні окуляри як елемент екіпіровки

  Крім цього, компанія пропонує своїм покупцям фотохромні балістичні лінзи Sawfly Photochromic Eyewear System. Лінзи окулярів настільки чутливі до світла, що всього за двадцять секунд набувають темно коричневий відтінок, і за хвилину повертаються в своє базове положення. Такий підхід дозволяє ефективно використовувати окуляри як у темних приміщеннях, так і при яскравому світлі не піклуючись про зміну лінз. От тільки ціна таких лінз дуже висока - 120$.

  Для професійних стрільців і снайперів є окуляри Smith Elite PivLock V2 Tactical. Крім стандартної захисту очей згідно стандартам ANSI Z87.1 і MIL-PRF-31013, забезпечують захист від впливу ультрафіолетових променів (UV-A, UV-B). В окулярах застосована технологія Tapered Lens Technology коректує спотворення світла проходить через лінзи. Завдяки цій технології ви бачите предмети без їх візуального зміщення, спотворення або розмитості, що важливо при веденні стрільби на відстані понад чотирьохсот метрів.

  Крім цього полікарбонатні лінзи мають покриття, що запобігає появі подряпин і запотівання. Також в окулярах регулюються дужки і наносник, а лінзи можна використовувати двох розмірів: PivLock V2 Tactical і PivLock V2 MAX Tactical. Ціна повного комплекту, в який входить жорсткий чохол і дві змінні лінзи, обійдеться вам в цілих 160$ що, загалом то, дорогувато для окулярів, які швидко приходять в непридатність.

  Тактичні та балістичні окуляри як елемент екіпіровки
  Тактичні та балістичні окуляри як елемент екіпіровки

  Oakley Standard Issue, військово-виробниче підрозділ компанії Oakley, випускає дуже цікаву модель балістичних очок SI Fuel Cellоправа яких покрита захисним керамічним покриттям Cerakote™ Generation II Firearm Coatings. Благородія своїм чудовим зносостійкими властивостями, покриття Cerakote користується величезною популярністю серед власників вогнепальної зброї, ножів, мультитула, воно відмінно захищає від подряпин і приємно на дотик.

  Тактичні та балістичні окуляри як елемент екіпіровки

  Балістичні очки SI Fuel Cell Cerakote відповідають стандартам ANSI Z87.1 і EN 1938:2010, захищають очі від механічних пошкоджень та ультрафіолетового випромінювання (UVA, UVB, UVC). Поляризовані лінзи виготовлені з балістичного матеріалу Plutonite. Оправа, покрита Cerakote виконана з фірмового матеріалу O Matter, доступна в кольорах Desert Sage, Graphite Black і ACU Green. Вартість очок SI Fuel Cell Cerakote становить приблизно від 200$.

  Для повсякденного носіння чого-небудь щегольского можна вибрати окуляри Revision Deltawing. Звичайно, вони не маю балістичної захисту, однак розбити їх дуже складно. Оправа з нержавіючої сталі і протиковзкі накладки дозволять вам не турбуватися про ох падінні на асфальт без вашого бажання, а лінзи виконані у відповідність стандарту захисту ANSI Z80, забезпечують повний захист від ультрафіолетових променів UV-A, UV-B і UV-C і мають спеціальне покриття захищають від подряпин. Вартість відповідає стилю - 140$.

  Тактичні та балістичні окуляри як елемент екіпіровки

  Для тих, кому такий дизайн не сподобався і він хоче виглядати, як пілот з фільму Top Gun вам однозначно підійдуть окуляри авіатори Alphawing від компанії Revision Eyewear. Виконані спеціально для льотчиків, вони мають надлегку оправу з нержавіючої сталі і надають чудову ультрафіолетову захист очей у відповідності зі стандартом ANSI Z80. Окуляри в жорсткому футлярі і з серветкою з мікрофібри коштуватимуть 170$, що дуже мало за даний елемент екіпіровки пілота.